О нама

О НАМА

Пољопривредни кластер  “Уна-Сана” представља израз воље и потребе пољопривредних произвођача који су препознали потребу за удруживањем кроз релативно  нове организационе форме као што су кластери. Због могућности повезивања произвођача из више произвођачких и прерађивачких дјелатности као и увезивање у сyстем заједничког транспорта, складиштења и  промоције  производа, кластер  представља вишу организациону форму чије бенефите класчна удружења и задруге немају.

Пољопривредни кластер “Уна-Сана”  дјелује на територији која се у многим регионалним подјелама Републике Српске терминолошки дефинисала као Регија града Приједора или приједорска Регија. Ова регија обухвата подручје  града Приједора и општина  Нови град, Козарска Дубица, Костајница, Крупа на Уни и Оштре Луке. У смислу економског развоја, град Приједор припада  развијеним локалним заједницама, Нови Град и  Козарска Дубица припадају средње развијеним заједницама. Оштра Лука и Крупа на Уни, по процјени Владе Републике Српске припадају изразито нeразвијеним  подручјима.

Сједиште кластера је лоцирано  у општину Оштра Лука,  јер је ова општина највише заинтересована за рад кластера, и зато што је обезбиједила потребне просторије и опрему за смјештај  и рад органа кластера. Задатак кластера је да има у виду могућности  и чињенично стање које произилази из оваквих претпоставки, да на основу тога изради план рада који уважава затечено стање и  приоритетно ангажује не активне потенцијале.

ВИЗИЈА

Кластер је уређен и конкретан модел повезаних пољопривредних произвођача и прерађивача хране интегрсаних у систем са јединственом интерном комуникацијом, која резултује синхронизованим активностима од примарног плана производње до финализације и пласмана производа.  Квалитетно организованим промотивно маркетиншком наступом  и  осигураном трговачком мрежом дистрибутера у локалном и регионалном пословном окружењу, кластер представља респектибилан привредни субјект у подручју локалне и регионалне економије. Пословна политика кластера која је конципована на балансу оптималних трошкова и контролисаног квалитета  му обезбијеђује дугорочан и стабилан рад и понуду производа који задовољавају локалне потребе  и удјелом извезене робе, од сировине до високе класе премијум производа. Палету производа одликује препознатљив, високо контролисан квалитет, заштићено географско поријекло уз повољну и конкурентну цијену. Због сигурности, трајности  рада и обезбијеђења перспективног развоја, кластер  има развијен систем праћења савремених трендова у производњи, преради, пласману готових производа.  Програм научно иновативног рада у оквиру свих  припадајућих организационих и функционалних јединица, чини саставни дио свакодневне праксе пословања. Кластер функционише у стабилном пословном окружењу са континуираном понудом гарантованих количина и квалитета производа за  познате купце, са високим међусобним повјерењем повјерењем и чврстим уговорима. Увозни производи су у потпуности сублимирани домаћим, локална управа држи под контролом дистрибуцију и обезбјеђује привилегован статус роба које су локални бренд у премијум квалитету. Дио стратешког циља кластера – премијум производ у премиси висок квалитет, ниска цијена постаје шире прихваћена одредница у примарној и прерађивачкој производњи.

МИСИЈА

Повезивањем кроз формалне и законом  предвиђене форме уговора уз сарадњу са ресорним Минстарством за пољопривреду,водопривреду и шумарство, остварити квалитетне пројекте унутар усвојене развојне политике за период до 2020. године. Довести пословање у ниво високе функционалности служећи се већ примјерима већ успостављених у функционалних организација сличног или истог организационог облика.

Квалитетна рјешења систематизовати у научно прихваћене форме и сачинити готове пословне моделе који су спремни да буду понуђени сарадничким организацијама, научно образовним иституцијама и заинтересованим медијима.

Организован улазак на локално тржиште  понудом производа у сложеним фазама обраде би уједно представљао могућност унапређење нивоа сарадње  са органима локалне самоуправе отварајући могућности за нове пројекте из области  подршке пољопривредним произвођачима и прерађивачима хране који се баве производњом хране у поримарној, финалној  и фази готових производа.

Подизањем организационог нивоа у производњи и преради хране кроз активнсти кластера, регија  подкозарских градова би имала могућност да буде водећи фактор ако не и  пресудан елемент развоја у области пољопривредне производње у Републици Српској.

Тежња у афирмацији домаћег производа за сам кластер представља атрибут конкурентске предности а у ширем, екстерном пословном окружењу, иновативан пословни систем који као примјер успјешног привредног субјекта указује на могућности конциповања аутохтоних пословних образаца који су услов за постизање економског суверенитета  земаља у развоју.

Аутентичан премијум производ као тежња понуде кластера представља спој традиционалног и савременог начина производње и припреме хране. Овај концепт би био остварен постигнут искључиво чистим технологијама оствареним властитом научном и искуственом праксом. То уједно  значи да би  на тржишту био присутан производ који гастрономски, нутриционистички, биолошки па и фармаколошки преставља сам врх понуде али цјеновно доступан свим потрошачким категоријама.

Премиса  новог пословања које обезбјеђује сигурну будућност је провјерен и у пракси доказан модел високог квалитета и ниских цијена који је на свјетским тржиштима већ одавно присутан, а обзиром да је ријеч о производњи хране, производ кој има богат и препознатљив укус природне хране би био потпуно освјежење  у робној понуди.

Кластер ће планиране циљеве и задатке остварити кроз неколико временских и организационих фаза а први задатак јесте повезивање  произвођача који препознају квалитет нових пословних форми и који су вољни да сами креирају, пројектују и подрже долазећи тренд.

СТРУКТУРА КЛАСТЕРА

Превасходно, структуру кластера сачињавају органи управљања који су  контитуисани Статутом и оснивачким актима:

1. Скупштина, о раду скупштине, као и провођењу донесених одлука брине се предсједник.

2. Управни одбор, управни одбор има 5 чланова које предлаже, бира и разрјешава Скупштина.  Мандат чланова Управног одбора траје четири године, са могућношћу поновног избора.

3. Менаџер, избор менаџера врши Управни одбор на образложени приједлог предсједника Управног одбора на период од 4 године.

4. Стратешко-савјетодавни савјет удружења сачињавају представници ауторитативних институција и истакнути стручњаци из области  агрономије.

У организационој структури, кластер сачињавају чланови који могу да буду оргнанизовани као засебне веће или мање организационе јединице и индивидуални произвођачи као и остале интересне групе које имају свој интерес у организованом наступању путем кластера.

У структури пољопривредног  кластера „Уна –Сана“ се налазе многе активне и заинтересоване организације као и сами оснивачи кластера који ће приступањем и испуњењем обавеза према кластеру након проведеног поступка регистрације постати пуноправни чланови.